pátek 2. října 2015

Kráska a zvíře vs Černý anděl - Genetické inženýrství v seriálech a filmech



Genetické inženýrství není zdaleka otázkou času jen posledních pár let, ale jak filmaři, tak vědci si s touto myšlenkou pohrávají již snad od počátku žánru sci-fi a fantasy. Samozřejmě jak už tomu bývá, pohled na tento problém se postupem času poněkud změnil, ale v seriálech zůstává pozadí a smysl v podstatě stejný. Převážně vše začíná pokusy ze strany vládních organizací a armády a posléze pokračuje zradou těchto institucí. Kombinace zvířecí a lidské DNA se snad poprvé v širším slova smyslu objevila ve filmovém zpracování bestselleru Ostrov doktora Morea a to dokonce ve dvou provedeních, z nichž první je již z roku 1977 a hlavní roli si zde zahrál Burt Lancaster. Novější verze se dočkal tento snímek v roce 1996, kdy roli šíleného genetika zastal legendární Marlon Brando. V tomto díle se však jednalo spíše o katastrofické prognózy a genetické inženýrství zde bylo v podstatě okamžitě odsouzeno od samotného svého počátku.


Pokud budeme brát moderní filmové zpracování v nichž je genetické inženýrství zasazeno do současnosti, potažmo blízké budoucnosti, snad nejznámějším se stal hororový akční snímek Resident Evil ve všech svých pokračováních. Zde je však genetické inženýrství opět ihned od samotného počátku představeno jako špatné v celé své šířce a to vinou opět nadnárodní korporace. Hlavní roli si zde zahrála Milla Jovovich, která na druhou stranu z filmového plátna představuje jakousi modlu vyznavačů geneticky upravených lidí, neboť ve snímku z daleké sci-fi budoucnosti Pátý Element ztvárnila hlavní roli geneticky upravené a v podstatě dokonalé bytosti.

Vraťme se ale do současnosti a k samotnému jádru tohoto článku, kterým jsou dva seriály u nichž rozmezí 12 let neznamenalo v podstatě nic a pohled na vládu a její genetické pokusy na příslušnících armády zůstal ve svém základě zcela stejný. Oproti na začátku zmiňovaným filmům však tyto seriály již nezobrazují svět genetického inženýrství pouze jako horor, ale zasazují tuto problematiku do běžného života a to v plné míře hlavně v novějším seriálu Kráska a zvíře (Beauty and the Beast). Zde odpovídá obsah seriálu názvu, neboť půvabná policistka Catherine po dlouhém pátrání po vrazích své matky nachází skutečnou lásku v osobě geneticky upraveného bývalého vojáka Vincenta Kellera. Zde je naprosto jasně viditelný destruktivní vliv vládních organizací, které si bez výčitek zahrávají s lidskými životy. Genetické inženýrství je zde však již zobrazeno zcela jinak a výsledek v podobě šarmantního mladíka měnícího se v dravou šelmu je vysvětlen jako zamýšlený, ale omylem nepodařený, s původním účelem pomoci lidem.

Na druhou stranu ve starším seriálu Černý Anděl (Dark Angel) v němž hlavní roli ztvárnila Jessica Alba spolu s Michaelem Weatherly. Zde je genetické inženýrství posunuta do zcela jiné úrovně než v případě Krásky a zvířete, neboť v tomto snímku vláda nejen že provádí pokusy s genetickou modifikací lidí, ale navíc tvoří zcela nové jedince, u nichž  někdy převládá DNA zvířecí a někdy zase lidská. Zde je opět přítomen onen romantický prvek mezi hlavními protagonisty ač geneticky modifikována je zde pro změnu ženská postava.

Oba seriály jsou každopádně pro milovníky této oblasti sci-fi žánru to pravé a akčních scén je zde více než dostatek. Ani něžnější pohlaví zde nepřijde zkrátka a neboť je v rozumného poměru obsažen žánr sci-fi, romantika, akce i drama.

A na závěr opět něco málo trailerů k a hudebních sestřihů od fanoušků.

Kráska a zvíře - Beauty and the Beast (2012)                                   Černý anděl (Dark Angel)

Pátý element (The fifth element)                                          Resident Evil

A na úplný závěr zde máme tři hudební příspěvky.


Autor: Jiří Florián

Další články:

Žádné komentáře:

Okomentovat